Wszystko zamieni się w abstrakcję

Czas płynie.

Jak mawiają hiszpanie El tiempo pasa volando(czas leci). Pod wpływem mijającego czasu wszystko zmienia swoją postać, kształt i strukturę.

Materia przeobraża się przybierając coraz bardziej abstrakcyjne formy. Dzieje się tak aż do momentu zupełnego wtopienia się w otoczenie i zaniku. Proces ten można zauważyć przyglądając się rozkładowi flory i fauny. Najbardziej dramatyczną formą, jeśli chodzi nieubłagane przemijanie czasu, jest obserwowanie warstw geologicznych. Kiedy to stulecia, w których żyły rozmaite organizmy, sprowadzają się do wąskiego paska we fragmencie ziemi. Dla człowieka swoistym katharsis może być konfrontacja ze szczątkami ludzkimi i uświadomienie sobie własnej śmiertelności

W projekcie Wszystko zamieni się w abstrakcję podejmuję temat śmierci, rozpadu materii i degeneracji. Bezpośrednią inspiracją stały się dla mnie odkrycia archeologiczne dokonane w Pompejach (szczególnie odlewy ciał mieszkańców, zasypanego pyłem wulkanicznym, miasta). Fascynującymi formami są również szczątki ludzkie znalezione na dnie mórz, porośnięte przez różne morskie organizmy. Na tych przykładach doskonale widać ingerencję natury w materię. Jednocześnie doskonale dostrzec można jak przybiera ona coraz bardziej abstrakcyjne kształty.

Celem projektu jest utrwalenie tych momentów kiedy materia zmienia swój stan pod wpływem czasu i zamienia się w abstrakcję.

Koralowce 
rysunek na papierze, 210 x 118 mm, 2015

 

Pompeje: człowiek (I)
rysunek na papierze, 210 x 118 mm, 2015

 

Pompeje: człowiek (II)
rysunek na papierze, 210 x 118 mm, 2015

 

Pompeje: człowiek (III) 
rysunek na papierze, 210 x 118 mm, 2015

 

Wyspa
kolaż cyfrowy, 210 x 118 mm, 2015